Parandeh Afshar Exchanges

Please wait! Loading page components

صرافی پرنده افشار

Parandeh Afshar Currency and Gold Exchanges

شرکت تضامنی صادق پرنده افشار و شرکاء

ارائه خدمات ارزی با مجوز رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

بررسی عوامل افزایش نرخ ارز در اوایل آذر ماه 98

تاریخ ارسال : شنبه، ۰۹ آذر ۱۳۹۸ ۰۹:۴۹ | نویسنده : Admin | دسته ها : اخبار سایت


افزایش سرعت رشد قیمتها در هفته اول آذرماه

قرار گرفتن بالای مرز مقاومتی 12 هزار و 500 تومانی موجب شد که دلار در هفته اول آذرماه حدود 2/5 درصد افزایش قیمت را به ثبت برساند. این در حالی بود که دو هفته قبل میزان بازدهی این ارز تنها 6 دهم درصد بود.

سرعت رشد سکه نیز در هفته ای که گذشت بیشتر شد. فلز گران بهای داخلی روز پنج شنبه 40 هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رساند و بالای محدوده 4 میلیون و 350 هزار تومانی روی عدد 4 میلیون و 360 هزار تومانی به کار خود پایان داد. ثبت این قیمت به معنای رشد حدودا 5 درصدی طی یک هفته بود. حال آنکه سکه 2 هفته پیش افزایش 2 درصدی را تجربه کرده بود.

دو عامل محرک قیمتها

دلیل اصلی افزایش بهای سکه در هفته گذشته رشد قیمت دلار بود، چرا که بهای طلای جهانی حداقل تا روز پنج شنبه عمدتا کاهشی بود. اما چه عاملی باعث شد که دلار در هفته جاری به بالاترین قیمت 4 ماه اخیر سر بزند؟

شماری از فعالان عنوان می کردند این افزایش تقاضا، به واسطه ورود تقاضایی به بازار بود که در آخرین هفته آبان ماه به واسطه قطعی اینترنت نتوانسته بود خود را مرتفع کند. در واقع از نگاه ان ها تقاضایی که به واسطه قطعی اینترنت فیلتر شد، یک هفته بعد به بازار ورود کرد و تحت تاثیر همراهی سایر تقاضاها موجب شد که شاخص ارزی با قدرت در کانال 12 هزار تومانی پیش روی کند.

به گفته یکی از فعالان، در هفته قطعی اینترنت هم صرافی ها تمایل چندانی به معامله نداشتند و هم افراد عادی به واسطه سخت شدن جا به جایی های حواله ای نمی توانستند انتقال های خود را به راحتی انجام دهند. عدم تمایل صرافیها برای معامله نیز بیشتر به واسطه سخت شدن اطلاع رسانی قیمت ها بود. شفافیتی پیرامون قیمت ها وجود نداشت ویک اشتباه در معاملات عمده می توانست بازیگران بزرگ را دچار ضرر سنگینی کند.

در حالی که برخی از معامله گران بر ورود این تقاضای فیلتر شده به بازار تاکید می کنند، گروهی دیگر از معامله گران باور دارند، رشد تقاضای ارزی در هفته گذشته تحت تاثیر تعطیلات هفته جاری امارات قرار داشت. در هفته جاری سه روز تعطیل رسمی در کشور امارات وجود دارد و برخی فعالان معتقدند برخی معامله گران تحت تاثیر این موضوع، سعی کردند به تقاضای خود در هفته اول آذرماه پاسخ دهند.

اگر این موضوع صحت داشته باشد و همزمانی ورود دو نوع تقاضای گذشته محور و آینده نگر موجب رشد قیمت ها شده باشد، باید در ابتدای هفته جاری انتظار داشته باشیم که قیمت کمی تعدیل شود.

تحلیل سوم: تقاضای سنتی

با این حال مساله مهم این است که عده ای از معامله گران باور دارند، افزایش تقاضای موجود در بازار ربطی به قطعی اینترنت یا تعطیلات هفته جاری امارات نداشت. از نگاه این دسته، آنچه قیمت شاخص ارزی در هفته گذشته را بالا برد، ورود تقاضای سنتی و فصلی و کاهش ورودی ارز به بازار بود. به طور سنتی یک انتظار در میان برخی معامله گران بازار وجود دارد که در ماه سوم سال تقاضای تجاری افزایش پیدا می کند و در کنار آن برخی شرکت ها به واسطه های تسویه های دلاری انتهای سال نیاز بیشتری به تهیه دلار دارند و همین عوامل با تقویت سمت تقاضا، زمینه را برای رشد قیمت فراهم می کنند.


مطالب مرتبط